+38044 278-52-15
nort@nort.org.ua
01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 7/11
UA RU

Мінімальні ціни на сигарети - вигідно державі та громадянам або ні?

15.02.2016

На даний момент вартість сигарет в Україні найнижча в Європі. Давайте спробуємо розібратися, чому відмінили на них мінімальні ціни? Кому це потрібно? Підвищення акцизу не гарантує збільшення надходжень до бюджету. Це математика і просте прогнозування подій. Із-за цінових воєн виробників, сталося зниження бази оподаткування, зниження загального обороту сигарет в роздрібній торгівлі. Середня вартість сигарет в Києві знизилася більше, ніж на 20%.

При цьому, введення мінімальних цін на сигарети, за оцінками експертів, могло б принести державному бюджету України до 3 млрд грн на рік.

Підтримує ідею впровадження мінімальних цін глава Державної фіскальної служби України Роман Насиров. "Я думаю, що справедливо встановити ціни на сигарети без фільтру на рівні 14,5 грн, а на сигарети з фільтром - 15,5 грн Я на цьому настоюватиму", - підкреслив він. Також Насиров додав, що, продаючи сигарети нижче 14,5-15,5 грн, виробники не доплачують податок на додану вартість і податок на прибуток.

Згоден з ним і екс-міністр охорони здоров'я Микола Поліщук : "Поступове, але істотне підвищення цін на наші сигарети зменшить рівень їх контрабанди в Європу. Зниження доступу молоді до сигарет в перспективі знижуватиме рівень захворюваності населення хворобами, пов'язаними з тютюнокурінням".

За підрахунками експертів, якщо виробники понизять ціни на сигарети на 2 грн, то база оподаткування складе вже 48,1 млрд грн. А податки, які залежать від ціни, скоротяться на 2,4 млрд грн. Введення мінімальної ціни на рівні 17 грн за пачку збільшить базу до оподаткування до 62,9 млрд грн, а самі надходження - до 20,75 млрд грн, що з точки зору наповнення бюджету є позитивним.

Додатковий ризик - поширення практики на інший регульований ринок - алкогольний. Там теж є мінімальні ціни. Тобто горілчані лобісти, грунтуючись на прецеденті, зажадають введення "соціальної горілки". І тоді втрати бюджету досягнуть величезних масштабів.

На думку експертів, ідея введення "соціальних сигарет" суперечить європейській практиці, несе ризики для здоров'я українців (у тому числі малозабезпечених і неповнолітніх), а також завдає збитку бюджету. А практика ЄС зовсім не обмежує країни з перехідною економікою у введенні мінімальних цін на сигарети як засоби боротьби з контрабандою, контрафактом, демпінгом і з метою зменшення доступності тютюнових виробів для молоді.

Окрім розуміння необхідності встановлення мінімальних роздрібних цін на сигарети, представники легальної роздрібної торгівлі наполягають на збільшенні рентабельності роздрібної торгівлі сигаретами для забезпечення виконання усіх вимог законодавства відповідно до правил роздрібної торгівлі цим товаром.

Як результат, це допоможе забезпечити виконання податкових і бюджетних зобов'язань, зберігши існуючі підприємства і об'єкти торгівлі і, відповідно, робочі місця тисяч роздрібних продавців.